Image

VİZYONUMUZ

Vino Daniels Türkiye’deki şarap severlere hem ithalatçı firma hem de distribütör olarak İtalya’da muhteşem bağların yer aldığı Toscana bölgesinde geleneksel yöntemler ile üretilen DOC ve DOCG ibareli şarapların pazara ve siz şarap severlere arzı içi kurulmuştur.

Image

TARİHÇE

2018 yılında kurulan Vino Daniels’ın kurucusu Mojtaba PİSHKAR üzümün ve şarabın anavatanı diye adlandırdığımız topraklardan gelmektedir. Temelde amacı insanların kurtulması imkansız olan günlük problemlerinden içecekleri birkaç kadeh ...

Image

BAĞLAR

Toskana denildiği saniye aklımızdan geçenlerin sırasız listesi: Üzüm bağları, şarap, peynir, Toskana’da şarap tadımı, şarabın ta kendisi, şarabın çeşitleri, şarabın yanında yenilen bir takım aşırı güzel şeyler ve yine şarap. Özetle bir noktada konu şuna bağlanıyor..

Vino Daniels Blog

Image

Sarapın Yıllanması Neden Önemlidir

Unutmayın! Bir insan uyumak için nelere ihtiyaç duyarsa, şarap da yıllanmak için bunlara ihtiyaç duyar. Sessizlik, az ışık ve uygun sıcaklık. Çoğu kişi uygun sıcaklık kısmında hem fikir. Fakat ne zaman ki konu gürültü ve ışığa gelse nasıl yani diyor. Şarap ile gürültünün ne alakası var? Doğru kulağa her ne kadar absürt gelse de şarabı ortamdaki gürültü dahi etkiler. Bu yüzden şarap son derece huzurlu bir ortamda yıllandırılmalıdır. İşte tam da bu yüzden şarap mahzenleri var. Peki biz şarap yıllandırmak istiyorsak bunun için yer altında sessiz ışıksız bir yere mi ihtiyacımız var? Hayır. Bu iş de kolaylaştırılmış onca şeyden biri. Özel kav dolapları bulmanız mümkün. Bu kav dolaplarının olayı aslında şaraplara bir otel hizmeti sunmak. Evinizdeki odalardan birine bu kavı kurdurarak şarapları kendi evinizde hemen yan odanızda yıllandırmanız mümkün. Tabi bir mahzenin yerini tutmaz ama emin olun şarapların istediği minimum hizmet budur. Yoksa şarabınız yıllanmak yerine bozulacaktır.

Image

Sarap Fıcıları Ne İşe Yarar ?

Şarabı meşe fıçılarda dinlendirmenin (yaşlandırmanın) önemini daha sık duyuyoruz. Üstelik Amerikan meşe fıçılarının, Fransız üretimi fıçıların yerini tutmadığı söyleniyor sık sık. Fransa’nın 104 yıllık ünlü fıçı fabrikalarından Nadalie, yapıştırıcı, çivi kullanılmadan meşe fıçı üretiyor. Fransa’nın Ludon Medoc Bölgesi’ndeki Nadalie, ülkedeki onlarca meşe fıçı fabrikası arasında dünyadaki ilk beşe giren nadir kuruluşlardan. Firma 1902’de kurulmuş bir aile şirketine ait. 1999’da yeni binasına taşınmış. Yüzde yüz Fransız meşesi kullanıyor. Yılda 70 bin fıçı üretiyor. Fıçıları Avrupa’dan Amerika’ya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Avustralya’ya tüm dünyada kullanılıyor. Türkiye’den de birçok üretici firmanın müşterisi.

Image

Sarap Şişesinin Altı Neden Çukurdur ?

Kimi söylentilere göre şarap şişesinin altındaki bu girinti servis elemanının tutması ve şarabın sallanmasını azaltma amaçlı ya da servisi kolaylaştıran bir düzenek. Bu da bir gerçek ama başka amaçları da var.Kimi söylentilere göre şarap şişesinin altındaki bu girinti servis elemanının tutması ve şarabın sallanmasını azaltma amaçlı ya da servisi kolaylaştıran bir düzenek. Bu da bir gerçek ama başka amaçları da var.