Image placeholder

Sarap Nedir

Şarap hem çok basit hem de çok karmaşık. Basit, çünkü şarap yapmak için çok az şeye ihtiyacımız var ve ortaya çıkan ürün her gün etrafımızda meydana gelen doğal bir sürecin sonucu, ama karmaşık çünkü insanoğlu bu süreci etkileyebilecek bilgi ve araçlara sahip. Şarap, fermente üzüm suyundan elde edilen alkollü bir içecek. Teknik olarak her meyveyle yapılabilse de, yasal olarak sadece “şarap” olarak anılabilmesi için yapımında üzümden başka hammadde kullanılmaması gerekli.

Üzümün diğer meyvelerin önüne geçmesinin ilk sebebi, diğer meyvelere orana en çok üzümde bulunan ve şarabın uzun süre korunmasına yardımcı olan doğal bir asit (tartarik); ikinci sebebi de kırmızı şaraplarda omurgayı oluşturan tanene sahip olması. !

Image placeholder

Şarap Nasıl Yapılır

Özenle toplanmış üzümlerin taneleri saplarından ayrılır. Yıkanmaz. Şarabı oluşturacak mayaların üzüm üzerinde kalması gerekmektedir. Üzüm içerisindeki şekeri alkole, yani şaraba çevirecek olan mikroorganizmalara (mayalara) ihtiyaç vardır. Yıkamaya tabi tutulmayan taneler ezilir. Taneyi patlatmak yeterlidir. Çekirdeklerin ezilmemesine dikkat edilir. Sap ve çekirdekler ezilirse istenmeyen acımsı bir tat oluşacağı için sadece tanelerin patlatılmasına dikkat edilir. Ezilmiş üzüm taneleri, tercihen ağzı geniş olan, tercihen cam bir kavanoza yerleştirilir. On gün kadar bir süre kabukları ile birlikte bekletilerek gerçekte üzüm kabuğunda bulunan renk pigmentleri şıraya geçmesine fırsat verilmiş olur. Böylece oluşacak şarabın kırmızı renkte olması sağlanır. Tanelerin ezildiği andan itibaren hiç bekletmeden posalarının sıkılıp şırasından ayrılması, oluşacak şarabın beyaz olmasına neden olur. Ancak bu, üzümün kabuğunda bulunan bazı faydalı, antioksidan, antikanser maddelerin de şarapta olmamasına, ya da çok düşük oranlarda olmasına neden olmaktadır. Tanelerin patlatılmasından birkaç gün sonra sıkma işlemi gerçekleştirilip şıra ayrıştırılırsa hafif pembe renkli olan Rose şarap elde edilir.

Ücretsiz kargo

Ürünlerinizi ücretsiz bi sekilde kapınıza kadar getirmekteyiz

Ücretsiz İade

Ürünlerimizi beğenmezseniz eğer 15 gün içersinde iade edebilirsiniz.

Müsteri Desteği

Sitemizden 7/24 Müsteri Destek Hizmetiyle Görüsebilirsiniz.